Като съществен момент в грижата за нашия дом няма как да пренебрегнем перото отопление. Изключително многообразни са формите, които могат да ни гарантират ефективност, оптимално и уютно затопляне на помещенията. За индивидуалните си нужди обаче различните домакинства предприемат мерки, които на първо място са им най-изгодни, а на второ да гарантират наистина стабилна и постоянна температура във всяка част на денонощието. Не само електрическите уреди, които трябва да работят постоянно са приложими в случая. Все по-иновативни способи и варианти се предлагат от други алтернативни източници, което е причина много от домакинствата да разчитат на цялостни отоплителни системи с котел, камини, печки с водни ризи и радиатори. Така нареченото парно отопление всъщност позволява да се поддържа балансирано ниво на температурата във всяко едно помещение на дома. И реално в това е причината над 30% от домакинствата да разчитат на такива начини за отопляне през зимните месеци. Днес ще представим видовото разнообразие при радиаторите за парно, тъй като те са основен източник за разпространение на топлината в целия ви дом.
Предимства и недостатъци на различните видове радиатори
Покупката на радиатори за парно е провокирана от това да се заложи на модел, който на всяка цена да пасне на нуждите на конкретната жилищна площ. Тъй като всеки апартамент или къща си има своите особености и специфики то е логично да се избере оптимално адаптиращ се вид. За да сте 100 % сигурни, че няма да допуснете грешки то днес ще представим предлагани на пазара радиатори с техните предимства и недостатъци. Съпоставката им ще внесе яснота по отношение на това кои са перфектните и кои не са особено подходящи за вас.
Видовете радиатори за парно се класифицират спрямо материалите, от които са изработени и поради това те се делят на:
- Стоманени;
- Алуминиеви;
- Биметални;
- Чугунени.
Стоманени радиатори
Това са познати варианти от десетилетия на нашия пазар. От своя страна те се делят на панелни и тръбни. Отличават се с множество предимства като една от най-важните е това, че поради дебелината на стената на радиатора те имат свойството да задържат топлината за по-дълъг период от време. Осъвременения вариант на стоманените радиатори се характеризират с висока устойчивост на корозия. А да не пропуснем да споменем и това, че те са изключително достъпни, което ги прави приложими почти навсякъде – за инсталации в бизнес сгради, за системи в жилищни площи и т.нат.
Стоманените радиатори си има и своите недостатъци:
- Тежки;
- Обемни;
- Могат да се повредят при механични удари и това да наруши тяхното покритие;
- Не се отличават с впечатляващ външен вид.
Алуминиеви радиатори

Това, че към настоящия момент това са най-купуваните радиатори за парно на пазара идва да покаже, че си струва инвестирането в качествени продукти. Въпреки по-високата им цена спрямо останалите модели алуминиевите радиатори са хитови изделия, към които има все по-голям интерес. Причините за това се дължат на множеството им предимства като:
- Висока ефективност;
- Много добри топлоотдаващи показатели;
- Лекота;
- Ергономичен дизайн;
- Възможност за изработка в индивидуални размери;
- Възможност за тониране по поръчка и т.нат.
Реално тези радиатори за парно могат да се включат към всеки източник на захранване и да работят напълно прецизно и коректно.
Чугунени радиатори
Това е една остаряла технология, но въпреки това все още има клиенти, които търсят точно такива. Те са познати от старите постройки и предимствата им както при стоманените са в това, че наистина могат да задържат топлината максимално дълго дори след спиране на работа на източника. Тук обаче е важно да отбележим техните недостатъци, които също не са малко:
- Чупливи са;
- Корозират;
- Грозновати са.
Сами си преценете дали да изберете такъв вариант или не.
Биметални радиатори
Това са продукт, който е съвкупност от алуминиеви и стоманени. Те са събрали положителните качества на двата типа радиатори за парно, което всъщност им придава иновативен вид и ги прави интересни с оглед топлоотдаващи свойства и устойчивост във времето. Те издържат на високо налягане и като експлоатационен срок са изключително дълголетни.